AUBRIETA (CURICIFERAE)

AUBRIETA (CURICIFERAE)

Çok yıllık

   10-15 cm boylanabilen çok yıllık bir bitkidir. Çok dallanmış sürünücü sürgünler, Nisan – Haziran arasında mavi, eflatun, lal ve kırmızı renkli çiçekleri ve herdem yeşil yaprakları taşır. Çiçekler üçlü, dörtlü gruplar oluştururlar ve yaprakların hafifçe üzerinde konumlanmışlardır.


Dikkat çekici özelliği: Sürünücü formda olması ve özel koşullar gerektirmeden yoğun bir çiçeklenmeye sahip olabilmesi önemli özelliklerindendir.


Toprak ve ışık isteği: İnce taneli, kuru ve kireçli de dahil tüm topraklarda ve güneşli alanlarda yetişir. Kıyı iklimine uygundur. Aşırı nemden hoşlanmaz.


Üretimi: Kolaydır. Mayıs'ta tohum ekimi yapılır, takiben fidelikte şaşırtması gerçekleştirilir ve Eylül – Ekim ayları arasında 20-25 cm aralıklarla toprağa dikilir. Eylül ve Mayıs ayları arasında çelik alma ve kök ayırma yöntemleriyle de çoğaltılabilir.


Uygulama alanı: İlkbahar başlarında, Alyssum saxatile ve Arabis ile birlikte, sürünücü çok yıllık bitkilerin çiçeklenmeleriyle en dikkat çekici türlerini oluştururlar. Bordür bitkisi olarak ya da kaya bahçelerinde ve şevlerde kullanılabilirler.


Çeşitleri:
Aubrieta ‘Manon’ büyük ve değişik çiçeklere sahiptir. Mavi ve mor ya da pembe ve kırmızı renklerinin tonlarını içermektedir.
Aubrieta ‘Cascade bleu’.
Aubrieta ‘Cascade rouge’.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com