ASTER (ASTERACEAE) Saray patı

ASTER (ASTERACEAE)
Saray patı

Çok yıllık

   Aster cinsi çok yıllık pek çok türe ayrılmıştır. Bir kısmı, genellikle kısa boylu, çiçek saplarında tek çiçek taşıyan, yazın ve ilkbaharda açan türlerdir. Diğer kısmı ise, çeşitli boyutlarda ama genellikle boylu, buket şeklinde çiçek kurullarına sahip ve yaz sonu daha çok da sonbaharda açan türlerdir. Çiçekler küçük papatyalara oldukça benzemektedir. Katmer oranı değişmekle birlikte, ortaları çoğunda altın sarısı renktedir.


YAZ VE İLKBAHAR ASTERLERİ


ASTER ALPINUS


   20-30 cm yüksekliğe ulaşabilen yer örtücü bir bitkidir. mızrak şeklindeki yapraklar tüylüdür ve kenarları dişlidir. 3-5 cm çapında, mor-maviden lal rengine dönen renkte, sarı halkalı iri çiçekleri, çiçek saplarının uçlarına yerleşmiştir. Mayıs'tan Temmuz'a kadar çiçeklenme devam eder. Bu türün beyaz, mavi, mor ve pembe renkli çiçeklere sahip alt çeşitleri de bulunmaktadır.


Dikkat çekici özelliği: Sarkık formlu bodur bir bitkidir. Dayanıklılığı ve çiçeklenmesi de diğer özelliğidir.


Toprak ve ışık isteği: Silisli topraklardan ve güneşli alanlardan hoşlanır.


Üretimi: Tohumla üretilebilen tek Aster türüdür. Tohumlar Mayıs – Haziran ayları arasında, gölgede fideliğe ekilir, fidelik toprağının hafif bir toprak olmasına özen gösterilmelidir. Şaşırtması da fidelikte yapıldıktan sonra, tercihen sonbaharda 25 cm dikim aralığıyla toprağa dikilmesi uygun olur.


Uygulama alanı: Bordürlerde ve kaya bahçelerinde kullanılmaktadır.


ASTER AMELLUS


   İnce dişli kenarlara sahip, mızrağımsı yapraklara sahip, 50–60 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Dar yapraklı çiçekler, mavi-lila renkte ve sarı göbeklidir. Çiçekler sapların uçlarında seyrek çiçek demetleri oluştururlar.


Dikkat çekici özelliği: Temmuz sonundan Eylül'e kadar süren çiçeklenmesidir.


Toprak ve ışık isteği: Güneş alan her tür toprakta yetişir.


SONBAHAR ASTERLERİ


   Bu grup, beyaz, mor, pembe, kırmızı, mavi gibi pek çok renkte ve çeşitli boyutlarda -iri, orta, küçük- çiçeklere sahip çok sayıda tür ve çeşit içermektedir.


Dikkat çekici özelliği: Ağustos sonundan Ekim – Kasım aylarına kadar süren çiçeklenmesidir.


Toprak ve ışık isteği: Her cins toprakta, her türlü güneş alma konumunda yetişir.


Çeşitleri: Bodur türler arasından şunları sayabiliriz:
Aster ‘Alice’. Vişne çürüğü renginde çiçeklere sahip, 20/25 cm boyunda bir bitkidir.
Aster ‘Marjorie’. Pembe renkli çiçeklere sahip 20/25 cm boyunda bir bitkidir.
Aster ‘Snow-Sprite’. Beyaz renkli çiçeklere sahip 20/25 boyunda bir bitkidir.
Aster ‘Victor’. Soluk mavi renkli çiçeklere sahip, 25/30 cm boyunda bir çiçektir.
   Uzun boylu çeşitleri Aster novae anglia ve Aster novae belgiae’den türetilmiştir. Bu iki tür ve özellikle melezleri, birbirlerine çok benzemektedir. Melezler diğerlerinden saplarının tüysüz olmasıyla ayrılır. Tutamlar şeklinde dallanmış bu bitki, saplarının uçlarında, pembe, kırmızı, mavi ya da mor renkte, demet şeklinde kurullar oluşturan, yayvan yapraklarla bezenmiş çiçekleri taşır. Çiçeklenme Eylül'den Ekim sonuna kadar sürer.


ASTER NOVAE-ANGLIAE


   Gür kılcal köklere sahip bir bitkidir. Sağlam sapları uzun, dar ve tüylü yapraklarla süslenmiştir. Yüksekliği 100-150 cm arasında değişir.


ASTER NOVI-BELGLI


   Yapraklar dar, parlak, kaygan ve koyu yeşildir. Yüksekliği 80-140cm arasında değişir.


Üretimi: Asterler dayanıklı çok yıllık bitkilerdir. Her çeşit toprakta ve her türlü güneş alma konumunda yetişebilirler. Dikili oldukları toprağı tükettiklerinde vejetasyonları sona erer. O nedenle her üç yılda bir yerlerinin, ya da topraklarının değiştirilmesi yerinde olacaktır. Bu esnada çok büyümüş köklerin ayrılması suretiyle de çoğaltılmaları da mümkün olacaktır. Asterler aslında genellikle kök ya da kök sürgünü ayrımıyla çoğaltılırlar. Bu işlem sonbahar ve ilkbaharda yapılır. Tohum yoluyla üretimi kolay olmasına karşın sadece yeni çeşitlerin oluşturulmasında kullanılır.


Uygulama alanı: Sonbahar Asterleri güz sonu dekorasyonlarında japon Anemone’ları, Rudbeckias, ayçiçekleri ile hoş kompozisyonlar oluştururlar. Hoş çiçek buketleri oluşturularak, kesme çiçek olarak da kullanılırlar. Aster alpinus ve Amellus, çok yıllık bitkilerle oluşturulan çiçek yastıklarının kenarlarında ya da kaya bahçelerinde kullanılabilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com