PLATANUS (PLATANACEAE) Çınar

PLATANUS (PLATANACEAE)
Çınar

Yaprağını döker.


Hızlı bir gelişim gösterir.

PLATANUS X ACERIFOLIA


   15 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Yuvarlak tepeli, bilinen bir ağaçtır. Güçlü gövdesinin kabuklarının plakalar halinde dökülen yapısı karakteristik görünümünü oluşturur. Büyük ve sert yaprakları, Acer platanoides’inkilere benzer. Platanus kurak ve vasat niteliklerdeki topraklara uyum sağlayabilir, sıcak iklimleri sever. Hava kirliliğine, yoğun budama dahil her çeşit budamaya  karşı dayanıklı olması nedeniyle genellikle sıra halinde dikimlerde kullanılır. Her koşulda Platanus, büyük alanlarda ve parklarda kullanıma uygun bir ağaçtır. Çok ağır ayrışan kuru yapraklarının, kompost üretiminde kullanılması yersiz olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com