POPULUS (SALICACEAE) Kavak

POPULUS (SALICACEAE)
Kavak

Yaprağını döker.


Hızlı gelişim gösterir ve hafif yapılı topraklardan hoşlanır.

POPULUS X CANESCENS ‘MACROPHYLLA’


   12 m ve daha üzeri boylara ulaşır. Düzensiz, seyrek ve yayvan tepeli bir ağaçtır. Gövde kabuğu çatlaklıdır. Çeşitli formlardaki yaprakların arka yüzleri genç yapraklarda gri tüylüdür; bu tüyler sonradan kaybolur. Nemli hatta kireçli topraklar için elverişli olan bu ağaç sıra halinde kullanılır.


 

POPULUS ALBA ‘PYRAMIDALIS’ = POPULUS ALBA ‘BOLLEANA’


   10-12 m ve daha üzeri yükseklikte iğimsi bir formdadır. Beyaz gövdesi sonradan griye döner. Rüzgarın hareketlendirerek görünmesini sağladığı, yaprakların gerek tüylü beyaz arka yüzleri, gerekse koyu yeşil ön yüzleri, son derece dekoratif bir etki oluşturur. Sıra dikimlerinde çok kullanılan bir ağaçtır.


 

POPULUS NIGRA ‘ITALICA’


   12-15 m ve daha üzeri boydadır. Şehirlerde olduğu kadar büyük bahçelerde de sıkça kullanılan bu ağacın gövdesi dipten itibaren çok dik sürgünlerle bezelidir. Hemen hemen üçgenimsi olan yaprakları, ilkbaharda güzel havalar başlayınca belirir ve sonbaharda güzel bir altın sarısına bürünerek, en geç dökülen yapraklar arasındaki yerini alır. Populus nigra ‘Italica’lar grup halinde, yeşil perde olarak ve sıra dikimlerinde çok kullanılır. Uzayan gür köklerinin yakındaki bitkilere zarar verebileceği;hatta hafif yapıdaki sert zeminleri de bozabileceği dikkate alınmalıdır. Ağacın bu özelliğinin bitkisel planlama yapılırken hesaba katılması yerinde olacaktır. Populus nigra ‘Italica’, hızlı bir gelişim gösterebileceği, serin ve derin toprakları sever.


 

POPULUS SIMONII ‘FASTIGIATA’


   8-10 m yüksekliğindedir. Bir öncekine komşu, güzel bir türdür; fakat hissedilir oranda daha az gürlüktedir ve bu özelliği ile  sınırlı ebatlardaki bahçelerde kullanım için daha elverişlidir. Gruplar halinde, yeşil perde oluşturmada ve sıra dikimlerinde kullanılır.


 

POPULUS TREMULA ‘ERECTA’


   5-6 m yüksekliğindedir. Ağlayan formdaki bu küçük ağacın yuvarlağımsı yaprakları tüysüzdür ve en ufak bir hava akımıyla titrer. Kütüğü kırılgan yapıda olduğu için  rüzgar alan konumlara dikilmemelidir. 


   Populus’lar rüzgara karşı koruyan ve istenmeyen görüntüleri kapayan yeşil perdeler oluşturmada kullanılır. Genellikle küçük alanlı bahçelerde, etraftaki bitkilere zarar veren ve Fraxınus’da olduğu gibi civar yapılarda ve allelerin sert zeminlerinde hasara neden olabilen  kök sistemleriyle sorun yaratabilir. Bu ağaç derin ve serin toprakları sever ve gelişimi çok hızlıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com