PALMIYE (ARECACEAE) Palmiye

PALMIYE (ARECACEAE)
Palmiye
Her dem yeşil olmasına rağmen az dayanaklı bir ağaçtır.

   Palmiyelerin büyük bir çoğunluğu dayanıklı ağaçlar değildir. Siluetleri tropikal manzaraları hatırlatır. Bazıları metrelerce uzunluğa erişebilen çok büyük yaprakları, gövdenin üzerinde gruplanmıştır. Bazılarının yaprakları perdeli ve yelpaze biçiminde bazılarınınki ise geniş tüyler formunda - tüysü yapıdadır.

PHOENIX CANARIENSIS 

   10-12 m ve daha üzeri boya erişir. Gövdesinin üzerinde geniş tüysü yapraklarda oluşan bir buket taşıyan görkemli bir ağaçtır.

WASHINGTONIA FILIFERA

   10-15 m yüksekliğindedir. Hızlı gelişim gösteren, uygun ortam koşullarında büyük ebatlara ulaşan bir palmiyedir. Mavimsi yaprakların sapları dişlidir ve uçlarında karakteristik beyaz iplikçikler vardır.

TRACHYCARPUS FORTUNEI = CHAMAEROPS EXCELSA

   5-8 m yüksekliğindedir. Gövde, büyük, perdeli yapraklardan oluşan bir buketle sonlanır. Genç yapraklar dik, yaşlılar ise sarkık yapıdadır. En dayanıklı türdür.

CHAMAEROPS HUMULIS

   3-5 m yüksekliğindeki bu ağaç, bodur palmiye grubun en küçüğüdür. Sürgün vererek, perdeli yapraklardan oluşan tutamlar oluşturur. Güneyde ve Atlantik’in kıyı kesimlerine uygun dayanıklı bir ağaçtır. 
   İyi, sağlıklı ve kireçsiz bir bahçe toprağına ihtiyaç duyan palmiyeler, güney bölgeler dışında zor kullanım alanı bulur; çünkü palmiyelerin tropik görünümleri, diğer bitkilerin büyük bir çoğunluğuyla güç uyum sağlar. Diğer bölgelerdeki uygun mikroklimalarda, uyum sağlayabileceği Phormium, Dracaena, Musa, Bambu gibi aynı tarzdaki bitkilerle kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com