Online 1
Bugün (Tekil)0
Toplam (Tekil)5676963

Dost Siteler

Anaokulu Açmak ve Devir
Şanlıurfa Bitki Zengini !

Harran Ünversitesi Botanik Anabilim Uzmanları Araştırdı.

 

 

Harran Üniversitesi (HÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Anabilim Dalı uzmanları tarafından yapılan araştırmada, Şanlıurfa'da 800 civarında bitki türü bulunduğunu tespit ettiler.

Kırsal alanda bulunan bazı bitki türlerinin sadece Şanlıurfa'ya has olduğunu ifade eden yetkililer, bunların geleceğe taşınması için fidanlıklar kurulması gerektiğini belirttiler. Şanlıurfa ve çevresinde bulunan bitki çeşitlerini belirlemek için araştırma yapan Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Anabilim Dalı yetkilileri, "2 yıl öncesine kadar Şanlıurfa'nın bütün dağlarını gezdik, dolaştık. Bulabildiğimiz bütün bitki türlerinin fotoğraflarını çektik. Yaklaşık 800 civarında bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bunların bazıları dünyada sadece Şanlıurfa'da yetişiyor. Mezopotamya sümbülü, peygamber çiçeği, Karacadağ çiğdemi, deve dikeni bunların bir kaçı. Bölgemiz kır çiçekleriyle ve yaban çiçekleriyle zengin bir envantere sahip" dediler.

Egzotik türler yerine bölgedeki doğal bitki türlerini insanlara tanıtmanın ve yaygınlaştırmanın milli bir görev olduğunu kaydeden yetkililer, "Çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kendi yöremize özgü doğal bitki türlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Dış ülkelerden satın alınan egzotik bitkilere milyonlarca lira ödemektense yerli üretim projelerine destek vermeliyiz" diye konuştular.

Türkiye'de yetişen çiçeklerin bahçe sanatı açısından büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen park ve bahçelerde yeterince kullanılmadığını vurgulayan yetkililer, "Hazır tohum, fide ve çiçekleri ithal etme kolaylığının yanında var olan değerlere kayıtsızlık ve yabancı hayranlığı nedeniyle doğal flora elemanlarından her geçen gün biraz daha uzaklaşmaktayız. Şanlıurfa'nın kır çiçeklerini veya doğal bitki örtüsünü üretecek fidanlıkların acilen kurulması ve kültüre alma çalışmalarının başlatılması gerekmektedir" şeklinde konuştular.

 Yorumlar

Henüz yazılmış bir yorum yok...


Yorum Ekle (Yorum yazmak için üye girişi yapmalısınız.)

Yorum Ekle


2007 �copy floraburada.com - v3.0